15 sierpnia w Polsce

15 sierpnia w Polsce jest dniem wolnym od pracy. Na ten dzień przypadają dwa święta. Pierwsze to Święto Wojska Polskiego, które jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
A Drugie to święto Wniebowzięcia Matki Bożej.

 

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Honorowa Zmiana Warty.

15 sierpnia 2007, pierwszy raz w powojennej historii Polski (ostatnia tak duża defilada odbyła się w 1974 roku), miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Około stu pojazdów i tysiąca żołnierzy (w tym reprezentacyjny pododdział francuski) przedefilowało warszawskimi Alejami Ujazdowskimi. Nad trasą defilady przelatywały samoloty i śmigłowce. Paradzie przyglądały się tysiące widzów, zapełniających trasę i boczne uliczki. Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu oddziałów, którego dokonał prezydent Lech Kaczyński, jadąc w odkrytym samochodzie terenowym Land Rover Defender.

Jeśli chodzi o Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to całym kraju święto to obchodzone bardzo uroczyście, jednak najhuczniej  obchodzone święto ma miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej,  dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski .